Урок 1

Тема.                                                Речення.Граматична основа речення.
                                                          Речення з одним головним членом(загальне                         
                                                          ознайомлення) .
                                                          Види речень за метою        
                                                          висловлювання.Окличні речення.
                                                          Розділові знаки у кінці речення.

Мета уроку.                                     Поглибити знання учнів про речення та  
                                                          його граматичну
                                                          основу. Навчити учнів
                                                          розрізняти,правильно інтонувати
                                                          речення ,розвивати зв'язне
                                                          мовлення,зокрема,вживати
                                                          розповідні, питальні та спонукальні
                                                          речення; виховувати
                                                          почуття прекрасного,любов до природи.

Тип уроку.                                       Вступний.

Обладнання.                                    Таблиця про види речень за метою
                                                          виловлювання.
                                                          Ілюстративний матеріал.

Хід уроку.
                 1.Організація класу.
                     Перевірка готовності учнів до уроку.
                  11.Оголошення теми і мети уроку.Мотивація навчальної діяльності.
На дощці девіз уроку:
                    -Ну що б, здавалося, слова…
                      Слова та голос-більш нічого.
                      А серце б'еться-ожива,
                       Як їх почує!.
                                                             Т.Шевченко
- Як ви розумієте слова Т.Г.Шевченка?
-Як слова ,мова може вплинути на почуття людини, її настрій,долю ?
- Мабуть ,Кобзар мав на увазі слова,вимовлені рідною мовою.Чому так ? А чи ви теж так вважаєте ?
              
                   111. Актуалізація опорних знань.
                         На дошці записані слова.Учням треба поставити їх у потрібній формі,
                         перегрупувати,щоб утворити речення.
1 Варіант.
                    Мова,захоплювати,краса,своя,українська,милозвучність,(Українська мова       
                    Захоплює своєю красою і милозвучністю).
11 Варіант.
                     Люди,пташки,спів,ми,а,по,впізнавати,слова,по.(Пташок ми впізнаємо по    
                     співу, а людей по словах).
-Доведіть, що ви утворили речення.
 
1У. Вивчення нового матеріалу.
       1.Робота з підручником.
Попередні завдання.
        1.Визначити,з чого складається граматична основа речення.
         2.На що вказує підмет ?
         3.Що виражає присудок?
                                        
         2. Пояснення вчителя.
Учитель виразно читає речення, а учням дає завдання визначити,з якою метою у мовленні можна використати подані речення.
1.Рідна мова вабить,дивує і захоплює.ЇЇ багатство,різноманітність,невичерпність вражають безмежно.
2. Народе мій,дитина ясночола,
    Живи й орудуй мовами всіма,
    Бо кожна мова- твого духу школа,
    Твоєї правди- золота сурма.
3.О слово рідне,хто без тебе я ? (Д.Павличко).
   
    Діти роблять висновок,що першим реченням ми про щось розповідаємо,другим-до чогось закликаємо,спонукаємо,третім-запитуємо.

3.Робота за таблицею.
     Користуючись таблицею про види речень за метою висловлювання,учні з'ясовують, що за метою висловлювання речення поділяються на розповідні,питальні ,спонукальні.
                 4.Лінгвістичне дослідження.
   У поданих реченнях учні визначають граматичні основи і роблять висновок про способи вираження головних членів речення
   Садок уже одцвівся. Хтось тихенько заспівав. Ми дуже любимо малювати. Це був його улюблений куточок міста. Бити байдики – улюблена справа ледарів. Серпень з вереснем схрестили довгі шпаги несмертельні.
                   5.Творча робота.
       Учні працюють парами – висловлюють міркування «Ми вивчаємо рідну мову, щоб…»
        У сконструйованих реченнях учні визначають граматичні основи.
               У.Підсумок уроку .
Проходить у формі взаємоопитування  за вивченим на уроці.
У1.Домашнє завдання.

Опрацювати матеріал на с.49 – 50,виписати поезію про мову,підкреслити граматичні основи.

Немає коментарів:

Дописати коментар