Урок 2

Тема.                                 Головні члени речення: підмет і присудок.
                                           Речення з одним головним членом речення.

Мета.                                 Поглибити знання учнів про підмет і присудок,
                                           удосконалювати вміння і навички визначати
                                           граматичну основу речення,дати поняття про
                                           граматичні особливості та синтаксичну роль
                                           підмета і присудка;розвивати пам'ять,мислення,
                                           увагу,старанність;виховувати у дітей любов до
                                           рідної мови та літератури.

Тип уроку.                        Комбінований.
Обладнання.                     Ілюстративний матеріал.

Хід уроку.
                   І. Організація класу.
                       Привітання.Перевірка готовності учнів до уроку.
                   ІІ.Перевірка домашнього завдання .
                      1.Перевірка письмового завдання.
     Учні виразно читають поезії ,визначають граматичні основи.
                       2.Експрес- опитування.
  - Що таке речення?
  - Які бувають речення за метою висловлювання та інтонацією?
  - З чого складається граматична основа речення?
  - На що вказує підмет? Чим він виражається?
  - Що виражає присудок? Чим він найчастіше виражається?
  - Які члени речення групуються навколо підмета і присудка?
                    ІІІ.Оголошення теми і мети  уроку.Мотивація навчальної
                          діяльності.
                    ІУ.Актуалізація опорних знань.
                         1.Індивідуальна робота біля дошки (з карткою).
  - Записати прислів’я ,у яких підкреслити підмети й присудки.
Сонечко в дорозі не спіткнеться. У роботі швидко час минає.Сильна вода греблю рве. Велике дерево поволі росте. Чужа хата не гріє.
    Один з учнів класу перевіряє правильність виконання завдання.
                         2.Конструювання речень.
   - На дошці записані слова .Учням потрібно поставити їх у відповідній формі,перегрупувати , щоб утворити речення.
   Зустрічає , в гаї, темний, соловейко, сонце. ( Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає).
   Теман, угорі, холодні,осінні,клубочаться. ( Холодні осінні тумани клубочаться вгорі ).
                   У. Вивчення нового матеріалу.
                       1.Лінгвістичне дослідження.
  -У поданих реченнях учні визначають граматичні основи і з'ясовують, що є речення з одним головним членом.
     Матері … Все життя дивляться вони нам услід. Стоять і дивляться .І бажають нам добра і щастя. Сподіваються від своїх дітей найкращого.
                        2.Слово вчителя.
   -За структурою граматичної основи речення бувають односкладні (з одним головним членом) і двоскладні ( мають підмет і присудок).     
                       УІ.Закріплення вивченого матеріалу.
                             1.Робота з підручником.
   І  варіант -  вправа 105, ІІ варіант – вправа 106.
                              2.Пошуково- вибіркова робота.
   - Виразно прочитати вірш М.Рильського.Визначити й виписати граматичні основи  речень .
                                             М о в а
                              Як парость виноградної лози,
                               Плекайте мову.Пильно й ненастанно
                               Політь бур'ян .Чистіша від сльози
                               Вона хай буде. Вірно і слухняно
                                Нехай вона щоразу служить вам,
                                Хоч і живе своїм живим життям.
                                Прислухайтесь,як океан співає –
                                Народ говорить…
                            3. Дослідження- відновлення .
  - Відновити прислів’я .Визначити в них  граматичні основи.
     Знай годині ціну,хвилинам… ( рахунок).
     Хто рано підводиться , за тим …(і діло водиться).
     Не спитавши броду,не лізь ….(у воду).
     Не дивись на людину,а на …( її діло).
                            4. Самостійна робота із застосуванням прийому
                                взаємоперевірки.
-         Записати п’ять речень ,пов’язаних між собою , в яких би висловили пораду товаришеві щодо необхідності вивчення рідної мови.
-         Визначити граматичні основи речення.
                       УІІ. Підсумок уроку.
     Повідомлення на лінгвістичну тему : « Головні члени речення» .
                        УІІІ. Домашнє завдання.
     Опрацювати матеріал на с. 55 – 57 , записати вислови відомих людей про важливість вивчення рідної мови, визначити в текстах граматичні основи .      
-          
              


Немає коментарів:

Дописати коментар