Урок 3

Тема .                                   Другорядні члени речення.
Мета уроку.                          Поглибити і систематизувати знання учнів про
                                               другорядні члени речення, формувати навички                 
                                               розпізнавати додаток ,   означення ,обставину в            
                                               реченнях ; розвивати мислення , зв’язне                      
                                               мовлення; виховувати в учнів любов до природи.
Тип уроку.                            Комбінований.
Обладнання.                         Таблиця.
Хід уроку.
                                 І. Організація класу.
                                 ІІ.Перевірка домашнього завдання.
                                     (фронтально)
                                  ІІІ.Актуалізація опорних знань .
                                       1.Повторення відомостей про головні члени речення.
        Учитель читає загадку.
                                                Нумо трішечки напруги,
                                                Ось вам і подробиці:
                                                Перше тут -  предмет ,
                                                 А друге  - що з предметом робиться.
                                                Як би речення словами
                                                 Не були заклечані ,
                                                 Досить легко ми  їх з вами
                                                 Визначимо в реченні.
                                                 Хто вони ?
                                                 ( Підмет і присудок).
                                          2. Робота з текстом.
       - Виразно прочитати текст, який є перед кожним учнем, визначити головні члени речення.        
                                                 Ясне сонце не гріє,
                                                 Холодок повіва.
                                                 Засихає, жовтіє
                                                 На узліссі трава.
                                                 Осипаються клени,
                                                 Листя з дуба летить…
                                                 Лиш ялинка зелена
                                                 Серед лісу стоїть.
                                                                                     Г.Бойко
                                          ІУ. Оголошення теми і мети уроку.Мотивація
                                                навчальної діяльності.
     Учитель пропонує учням розглянути речення , записані на дошці .
     Настала осінь. Вирує навколо чарівна осінь.
-         Визначити головні члени речення .
-         Які слова поширюють і доповнюють зміст повідомлення ,закладеного в головних членах речення?
-         Сьогодні ми розглянемо другорядні члени речення, основне
призначення яких поширювати зміст речення.
                               У. Вивчення нового матеріалу.
                                    1. Опрацювання таблиці « Другорядні члени речення»
                                     2.Бесіда з метою усвідомлення і відтворення знань.
- Які другорядні члени речення ви можете назвати?
- Що означає кожен із другорядних членів речення , на які питання відповідає, якими частинами мови найчастіше виражається ?
- У чому подібність і відмінність між підметом і додатком , присудком і означенням ?
                               УІ. Закріплення вивченого матеріалу.
                                    1.Коментоване письмо.
- Написати речення, в кожному підкреслити головні та другорядні члени речення.
         Каштанів жовтий лист прощально одшумів( В.Сосюра).
         Сади шумливі і духмяні холодна осінь роздягла(В.Сосюра).
         Журавлі лишають гнізда ,холодком дихнули хмари(Б.Олійник).
                                     2.Самостійна робота учнів з підручником.
   Виконання вправ 110, 111.
                                     3. Творча робота за опорними словами.
- Користуючись поданими словами,скласти речення,поєднати їх у текст.
   Пояснити роль другорядних членів речення.
          Осінь,позолотила,багрянець,хризантеми,клен,різнобарвні,танок,
          прощальний ,тужливо, пташки, дощить.
                                      4. Моделювання речень.
- Схематично зобразити речення,записані на дошці.
                                          Кленовий листочок
                                          До класу влетів ненароком ,
                                          На план поурочний
                                          Поклав п’ятірню золоту.
                                          Це осінь знадвору
                                          Підказує тему уроку,
                                           Отож не за планом
                                           Сьогодні урок поведу…
                                   УІІ. Підсумок уроку.
     Конструювання лінгвістичних висловлювань.
-         Крім головних членів речення ,є ще й …
-         Додаток найчастіше залежить від … і відповідає на запитання …
-         Означення відповідає на питання … і підкреслюється …
-         Обставина пояснює …і відповідає на питання …, підкреслюється…
                                    УІІІ. Домашнє завдання.

     Вивчити матеріал параграфа 18, написати твір-мініатюру «Осінні мелодії», підкреслити другорядні члени речення.

Немає коментарів:

Дописати коментар