Урок 4

Тема.                                   Речення з однорідними членами.
                                            Узагальнювальні слова при них.
Мета.                                   Поглибити знання учнів про однорідні члени
                                             речення, навчити використовувати у мовленні
                                             речення з однорідними членами та узагальню-
                                             вальними словами при них; розвивати зв’язне
                                             мовлення учнів, мислення , грамотність письма,
                                             виховувати любов до поетичного слова ,бережне
                                             ставлення до природи.
Тип уроку.                           Комбінований.
Обладнання.                        Картки, ілюстративний матеріал.
Хід уроку.          
                       І. Організація класу.
                       ІІ. Перевірка домашнього завдання.
                          1 .Поетична п’ятихвилинка .
   Учитель виразно читає поезію. Учні після прослуховування висловлюють свої думки щодо образності вірша, потім – визначають у тексті головні та другорядні члени речення.
                                Розпустилися пишні гранати,
                                Кипариси до неба знялись,
                                І мигдалі в пахучії квіти,
                                Наче в сукні рожеві ,вдяглись.
                                І бліді химерні оливки
                                Вкрили цвітом хибкі гілки.
                                І корони свої мальовничі
                                Підняли гордо пальми стрункі.
                                                                                     Г.Комарова
                          2. Перевірка творчих робіт учнів (індивідуально).
                          3. Індивідуальні завдання на картках.
                                                Картка І.  ( 2 екз.)
1.     Розкрийте письмово питання « Складений дієслівний
присудок».
2.     Виконайте синтаксичний розбір речення.
В далекім полі тануть журавлі.
                  Картка 2. (2 екз. )
1.     Розкрийте письмово питання « Складений іменний
Присудок».
2.     Виконайте синтаксичний розбір речення.
Зріла пісня в гаях солов’їна, вітерець пелюстки рвав з
калини.
                      ІІІ. Актуалізація опорних знань.
-         У реченнях , записаних на дошці , поставте розділові знаки.
Старий ще довго  сварився ,лютував на стежці . Високі , стрункі верби
зеленою банею наросли над вуличкою. Любов,мудрість будують храми.
-         Поясніть розділові знаки.
                      ІУ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Пояснення нового матеріалу вчителем за таблицею ( на
дошці ).
2.     Робота з підручником.
Опрацювання рубрики « Запам’ятаймо» .
   Учні переносять у зошити схеми речень з однорідними членами речень.
                       У. Закріплення вивченого матеріалу.
                              1 . Диктант з коментуванням.
    Наближення зими у всьому серце чує: і в шелесті листів , і в вітрі ,і в стежках. Луки ,гори , пишні сади  - все зелене і принишкле. Усе його цікавило,а саме: дорога, ліс, окопи під лісом. Надворі повсюди лежала роса: на жовтій траві осінній,на круглій павутині попід стріхою у хліві.
                             2.Конструювання речень за поданими схемами.
    Виконання вправи 130.
3.     Творчі завдання.
     До поданих понять із загальним родовим значенням дібрати із частковим видовим, ввести всі ці слова в речення, пояснити розділові знаки.
        Дерева, квіти, почуття.
4.     Робота з розвитку зв’язного мовлення.
     Міні-переказ .
-         Перекажіть текст, дайте йому заголовок.
-         Речення з однорідними членами запишіть , поясніть розділові знаки.
     Увечері над обрієм запалилася перша вечірня зоря. По всьому небу засяяли , заіскрилися самоцвіти . Вітер зліг, завмер. Раптом із глибини темного неба зірвалася зоря. Вона була дуже велика, сліпуча. Стало видно плесо, піщані жовті коси, кожну лозинку на них.
      Дружинники підняли весла,  завмерли й прикипіли очима до неба. Це був знак перемоги.
                          УІ. Підсумок уроку.
       Робота в парах. Взаємо опитування.
                          УІІ. Домашнє завдання .
       Виписати з текстів художньої літератури речення до опрацьованих на уроці схем, вивчити матеріал параграфів 19 – 20 .        


Немає коментарів:

Дописати коментар