Урок з української літератури в 10 класі
Тема : Позакласне читання. Хочу бути Людиною! (За повістю О. Кобилянської
«Людина»)
Мета : розкрити головні образи повісті “Людина” О. Кобилянської, дати
повніше уявлення про переконання
головної героїні – Олени Ляуфлер, про феміністичний рух і погляди на роль жінки
у тогочасному суспільстві ( ХІХ-ХХ ст. ); формувати соціальні компетентності
роботи в групах; виховувати почуття
гуманізму, формувати морально-етичні принципи.
Форми: колективна, групова, індивідуальна
Методи : частково-пошуковий, творчий
Тип уроку: урок-роздум
Обладнання : портрет О. Кобилянської, ілюстрації до повісті, виконані учнями, портрети видатних українських жінок
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Слово вчителя.
Жінка… Для чого вона приходить у цей світ? Яка місія поставлена перед нею?
Бути берегинею домашнього вогнища, дбати при затишок власних осель, піклуватися
про близьких та рідних…А чи здатна вона досягти інших висот: стати талановитим
керівником, отримати вчений ступінь у певній галузі науки, вирішувати питання
загальнодержавного або навіть міжнародного рівня?...Доведіть свої думки на
конкретних прикладах.
2. Повідомлення учнів про
відомих у світі жінок.
На дошці – портрети відомих жінок.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
1. Слово учителя
Гордість, висока самосвідомість,
прагнення духовної досконалості – риси національного характеру українського
жіноцтва, а також традиція, яка тягнеться від
давніх часів – від княгині Ольги, Насті Лісовської, Соломії
Крушельницької, Лесі Українки. У цьому ряду – і прізвище видатної української
письменниці О. Кобилянської. Свій перший твір українською – повість “Людина” – вона присвятила саме
жінці, її прагненням та устремлінням.
2. Бесіда :
-
Яку назву мала перша редакція повісті “Людина” ? ( “Вона вийшла заміж”)
-
Кому О. Кобилянська присвятила повість ? ( Наталії
Кобринській )
-
Хто така Наталя Кобринська ? ( Наталя Іванівна Кобринська
– це українська письменниця . У 1884 р. У Станіславові ( нині Івано-Франківськ
) заснувала “Товариство руських жінок”. Як громадська діячка, в 1891 році в Стрию скликала перше жіноче віче, на якому
виступила з промовою про дитячі садочки та їхню доцільність у державі.
Н. Кобринська стала організаторкою і видавцем
альманахів “Наша доля”, “Жіноча бібліотека”, в яких друкувалися твори галицьких
і буковинських письменниць і основною темою була емансипація ).
-
Що ж таке емансипація ? ( Емансипація –( від лат. терміна
“звільнення сина від батьківської влади”) звільнення від залежності, скасування
якихось обмежень. Поняття “емансипації жінок” в різний історичний час мало різне значення . У ХІХ-ХХ
ст. воно означало боротьбу жінок за рівні з чоловіками права )
-
О.Кобилянська захопилась ідеями емансипації і фемінізму.
Що вам відомо про фемінізм ?
( Феміністичний рух базувався на тому, що в
суспільстві несправедливо брали верх чоловіки, а їхні домінування в суспільному
та громадському житті пов’язане з патріархальними
пережитками. Жінки-феміністки борються за рівну участь з чоловіками у
громадському та приватному житті ).
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями
навчального матеріалу.
1. Слово вчителя
Повість “Людина” є першою в українській літературі спробою розкрити
проблему емансипації жінки. Разом зі своєю героїнею Оленою Ляуфлер письменниця
повстає проти традиційного трактування ролі жінки суспільством, де домінують
чоловіки, проти насильного обмеження її інтересів трьома німецькими “К”, “Kinder” , “Kirche”, “Kuche” ( діти, церква, кухня )
2. Робота за змістом твору.
Учні відповідають на поставлені вчителем запитання й
підтверджують свою думку цитатою з тексту.
ü Охарактеризуйте родину Ляуфлерів.
ü Розкажіть про погляди старшого покоління Ляуфлерів на роль чоловіка та жінки в
суспільстві.
ü Яка з доньок вирізнялася
з-поміж усіх і чим саме?
ü Як ставилася мати до
таких поглядів Олени?
ü Хто ж був однодумцем для
дівчини?
ü Чому вони змушені були
розлучитися?
ü Чи виправдались надії
батьків на Євгена-Германа-Сидора?
ü Що стало причиною
серйозних непорозумінь між батьком та Оленою?
ü Яке значення, на вашу
думку, має образ Маргарети?
ü «Чаша горечі, яку
довелося випити родині Ляуфлерів, не була ще повна». На які випробування
налаштовує читача авторка?
ü Хто змушений тепер узяти
все господарство у свої руки?
ü Розкажіть про стосунки
Олени та Фельса.
ü Яким чином Олені довелося
рятувати сім’ю?
3. Робота в групах (завдання
підготовлені вдома)
На дошці
–імена героїв твору
Характеристика образів твору
І група – характеристика образу
Олени Ляуфлер.
ІІ група – характеристика образу Стефана
Лієвича.
ІІІ група –
характеристика образів радника, радникової дружини, брата Олени.
ІV група – характеристика
образу Фельса.
4. Усні міркування учнів.
-
Як оцінюєте вчинок Олени : це шлюб з розрахунку, зрада
ідеалу, поразка в двобої з міщанським середовищем, чи й надалі залишається
людиною ?
-
Розтлумачте слова Д. Павличка : “Навіть переможені
героїні О. Кобилянської лишають враження сильніших людей, ніж їхні переможці”.
5. Асоціативні зв’язки.
-Які образи художнього світу виникли у вашій уяві після
прочитання твору?
V. Узагальнення та систематизація
знань , умінь і навичок.
1.
Бесіда.
- Який зміст у слово “людина” вклала
О.Кобилянська ?
- Чи актуальними є проблеми, що
піднімає О.Кобилянська в повісті для сьогодення ?
- Яким ви уявляєте майбутнє Олени ?
- За роки , коли жінки вибороли собі
права нарівні з чоловіками здобувати освіту, обирати професію , що, на вашу
думку, при цьому набули і що втратили ?
- Чи вважаєте ви одруження дуже важливою подією в житті і який шлюб для вас
більш прийнятий : з любові чи з розрахунку ? Чому ?
2.Асоціативний кущ.
Людина
VI.
Рефлексія.
-
Що сподобалося і що не сподобалося на уроці ?
-
Як ви оцінюєте свою роботу і своїх однокласників на
уроці.
VII . Оцінювання.
Один із учнів оцінює роботу класу, мотивує .
VІІІ. Домашнє завдання:
написати твір – роздум “Мої враження від повісті О.Кобилянської “Людина””.
Немає коментарів:
Дописати коментар